Hovedjuryens sammensætning og opgave

Hovedjuryen udgøres af bestyrelsen, der pt. består af:

Direktør Marianne Bugge Zederkof, Danske Medier, Formand for Radiodays
Radiochef Gustav Lützhøft, DR
Direktør Jim Receveur, Bauer Media
Direktør Jørgen Ramskov, Radio24syv

Hovedjuryens opgave er at sammensætte en række fagjuryer bestående af op til fem personer (jurymedlemmer kan godt sidde i flere juryer) inden for de priser, der uddeles.
Såfremt en af juryerne ikke finder, at de indkomne forslag er stærke nok til en nominering og dermed uddeling af prisen, kan juryen afstå fra at uddele prisen. Juryen overlader herefter opgaven med at nominere, uddele og motivere uddelingen af prisen til hovedjuryen.

Nominering og juryernes funktion

Alle kan indsende nomineringer inden for de enkelte kategorier idet de nominerede/det nominerede skal have været on air eller fundet sted i perioden 15. august 2017 til 15. august 2018. Der er intet krav om, hvor længe programmet skal have været on air eller aktiviteten skal have fundet sted inden for perioden.
Det er udelukkende aktiviteter inden for perioden, der skal lægge til grund for en nominering og ikke, hvad nominerede har lavet tidligere.
Nomineringerne sker via upload på prixradio.dk websitet.

Nationale stationer betaler 500 kr. pr. indstilling
Lokale stationer betaler 150 kr. pr. indstilling
Freelancere, uafhængige producenter og selvstændige betaler 150 kr. pr. indstilling

Juryerne vurderer herefter det indsendte materiale efter de fastlagte kriterier og udpeger tre nomineringer. Ud af disse tre nomineringer peges også på en vinder. Såfremt juryerne ikke finder en løsning, træder hovedjuryen ind og tager sammen med juryerne beslutning om, hvem vinderen er.

Fagjuryer
Juryerne er fortsat er under udarbejdelse og der vil ske yderligere tilføjelser til fagjuryerne de kommende dage.
 

Årets Brug af Sociale Medier
Carsten Andreassen, Head og Market insights, Google
Henrik Heide, Chefredaktør Ingeniøren
Christiane Vejlø, Digital trend & fremtidsanalytiker
Astrid Haug
Iben Maria Zeuthen
Årets Dokumentar/Feature
Adam Duvå Hall, Radiovært & Konferencier
Anne Lea Landsted
Iben Maria Zeuthen
Leif Lønsmann
Bjarke Stender, Journalist & Tilrettelægger, Dokumentar Kompagniet
Årets Event
Christiane Vejlø, Digital trend & fremtidsanalytiker
Tine Aurvig
Katja Bostrup, Radio Promotion Manager, Warner
Kent Kordt
Adam Duvå Hall, Radiovært & Konferencier
Nikolaj Koppel, Underdirektør, Tivoli
Heidi Volke, Kreativ direktør, We Love People
Årets Kritiske Interview
Troels Mylenberg, Journalist & Studievært, TV2
Anne Lea Landsted, Journalist & Konsulent
Kurt Strand, journalist, studievært, moderator mv
Leif Lønsmann
Jakob Nielsen, Chefredaktør, Altinget
Årets Interview - Den gode samtale
Karen Albertsen
Susanna Sommer, Radio & podcastproducent, underviser og lydnørd
Leif Lønsmann
Anette Holm
Kurt Strand, journalist, studievært, moderator mv
Årets Kommercielle Radioprogram
Katja Bostrup, Radio Promotion Manager, Warner
Iben Maria Zeuthen
Ane Cortzen
Christiane Vejlø, Digital trend & fremtidsanalytiker
Kent Kordt
Henrik Heide, Chefredaktør Ingeniøren
Årets Lytterinddragelse
Astrid Haug, Forfatter, Digital Transformation & Social Media
Kent Kordt
Anne Sofie Hermansen, Kultur & Debatredaktør
Christiane Vejlø, Digital trend & fremtidsanalytiker
Årets Morgenflade
Tom Bue
Tor Arnbjørn
Iben Maria Zeuthen
Katja Bostrup, Radio Promotion Manager, Warner
Ane Cortzen
Årets Musikprogram
Tom Bue
Anna Ullman, Musikkritiker & Kulturjournalist
Kent Kordt
Tor Arnbjørn, Journalist & chefredaktør
Nikolaj Koppel, Underdirektør, Tivoli
Søren Brunsgaard, Formand for Center for Podcasting
Årets Nyhed/Aktualitet
Troels Mylenberg, Journalist & Studievært, TV2
Tom Bue
Anne Lea Landsted
Michael Dyrby, Nyhedschef, BT
Jakob Nielsen
Årets Nyskabelse
Carsten Andreassen, Head og Market insights, Google
Tom Bue
Jakob Nielsen, Chefredaktør, Altinget
Karen Albertsen, Produktionsselskabet Munck, tidl. Radio & Podcastredaktør DR
Tina Bilsbo, kommunikations-, medie- og værtstræner
Bjarke Stender, Journalist & Tilrettelægger, Dokumentar Kompagniet
Årets Podcast/OnDemand
Carsten Andreassen, Head og Market insights, Google
Henrik Heide, Chefredaktør Ingeniøren
Susanna Sommer, Radio & podcastproducent, underviser og lydnør
Morten Resen, Journalist, Iværksætter & foredragsholder
Trine Schou, Podcast Festival & Bestyrelsesmedlem i Center For Podcasting
Sebastian Lundqvist, Center for Podcasting
Årets Promotion for Program
Stine Hammer, Festivalleder, Podcast Festival
Thomas Bernsen, Producent mv.
Tor Arnbjørn, journalist & chefredaktør
Årets Radioprogram
Tom Bue
Karen Albertsen
Susanna Sommer, Radio & podcastproducent, underviser og lydnør
Anders Breinholt
Mette Davidsen Nielsen, Kulturredaktør Politiken
Årets Reklame
Katja Bostrup, Radio Promotion Manager, Warner
Heidi Volke, Kreativ direktør, We Love People
Tine Aurvig
Ane Cortzen, Kulturchef Kähler
Adam Duvå Hall, Radiovært & Konferencier
Årets Satire
Anders Breinholt
Thomas Bernsen, Producent mv.
Mette Davidsen Nielsen, Kulturredaktør Politiken
Kent Kordt
Årets Vært
Kurt Strand, journalist, studievært, moderator mv
Susanna Sommer, Radio & podcastproducent, underviser og lydnør
Tina Bilsbo, kommunikations-, medie- og værtstræner
Mette Davidsen Nielsen, Kulturredaktør Politiken
Årets Øjeblik
Anne Sofie Hermansen, Kultur & Debatredaktør
Anders Breinholt
Thomas Bernsen, Producent mv.
Tor Arnbjørn, journalist & chefredaktør
Anna Ullman, Musikkritiker & Kulturjournalist
Stine Hammer, Festivalleder, Podcast Festival

Forventet tidsplan for Danmarks Officielle Radio Priser 2018

Primo august 2018 – Fagjuryerne i de enkelte kategorier offentliggøres
16. august 2018 – Frist for indsendelse af bidrag. Juryens arbejde begynder
Uge 36 – Juryerne mødes for at finde vindere og motivere prisen
14. september 2018 – Nominerede finalister offentliggøres